Mācību brauciens 2019.gada rudenī (28.09.- 5.10.2019) norisinājās Starptautiskā LEADER projekta “Ilgtspējīga tūrisma attīstības principu ieviešana Nacionālo parku/ aizsargājamu teritoriju reģionos” ietvaros.
Pieredzes brauciena mērķis bija realizēt starptautiskā projekta aktivitāti – mācību braucienu uz Portugāli – Madeiru, saskaņā ar uzņemošā partnera ADRAMA VRG (Vietējā rīcības grupa) sagatavoto programmu. Pasākuma aktivitātes norisinājās Portugālē – Madeiras un Porto Santo salās, kas galvenokārt populāras kā tūrisma galamērķi.
Tā kā projekta mērķa grupa ir tūrisma pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā vai plāno piedāvāt ilgtspējīga tūrisma pakalpojumus, tad mācību braucienā no Cēsu un Ziemeļkurzemes VRG piedalījās gan uzņēmēji, gan NVO pārstāvji, gan atbalsta organizāciju pārstāvji, kas savu darbību īsteno Gaujas un Slīteres Nacionālajā parkā vai to tuvumā.
Atskatoties uz Madeiras un Porto Santo salās piedzīvoto, jāatzīmē, ka ieguvumi ir daudzveidīgi. Visi dalībnieki atzina, ka programma bija piesātināta un apskates objekti bija interesanti, gan dabas parki, gan ar pārstrādi un rūpniecisko darbību saistītie objekti un pārsteidzoša daba, vulkānu lavīnu rezultātā izveidoto alu skaistums un vēsture.
Interesanti bija LEADER projektu īstenošanas piemēri, gan tūrisma aktivitāšu dažādošanā, gan sistemātiski veidojot kompleksu piedāvājumu, piemēram, mākslinieku rezidence ar gleznu un herbāriju izstāžu zālēm, botāniskā dārza kolekcijas un vietējo mājražotāju produkcijas piedāvājumi kafejnīcās. Dalībnieki ar interesi iepazina vēsturiskā un kultūras mantojuma demonstrēšanas iespējas, piem., telpas ražotnēs un ražojošas plantācijas ir labs veids, kā piesaistīt un izglītot tūristus.
Ikviens varēja izbaudīt kalnus un okeānu, kas spēj radīt augstus viļņus, kā arī savdabīgo ēdienu ar jūras veltēm un lielisko reģionālo piedāvājumu ar kastaņiem. Apmeklējām daudz dažādas interesantas saimniecības un uzņēmumus, piemēram, mini Zoo ar iespēju iepazīt vietējos dzīvniekus un putnus, un vīnogu dārzs ar vīna degustāciju.
Vērtīgi bija redzēt, kā aizsargājamā dabas teritorijā tiek organizēta tūrisma plūsma, veidotas dabas takas, īpašu uzmanību pievēršot atkritumiem un ugunsdrošībai, kā arī vizīte apmeklētāju centrā-muzejā, kur smelties idejas, kā pasniegt informāciju.
Uzmanību piesaistīja interesants suvenīru – infomateriālu komplekts kopā ar papīra maisiņu un ugunsdrošu somiņu izsmēķiem, kas dod iespēju informēt un izglītot katru apmeklētāju individuāli. Interesanta un atšķirīga pieredze bija kokaudzētavā, kurā audzē koku un krūmu stādus, ko izmanto degušo teritoriju atjaunošanai.
Madeiras salas beidzamajos gados veiksmīgi izveidotais ceļu tīklojums ar tuneļiem samazina braukšanai patērēto laiku un veicina salas attīstību. Lielisks piemērs ir salas iedzīvotāju pozitīvā attieksme pret atkritumu savākšanu, pārstrādi un izvešanu uz kontinentu. Acis priecēja samērība būvniecībā un ēku pielāgošana vietējam reljefam, racionāla zemes izmantošana, lauksaimniecība – pilsētā, pilsētas komforts – laukos. Saldūdens taupīšanas un apūdeņošanas piemēri deva pārliecību, ka Latvija šajā ziņā ir plašu iespēju zeme.
Madeiras salas vietējā rīcības grupa bija sagatavojusi daudzveidīgu programmu un tūrisma pakalpojumu sniedzēji demonstrēja dažādus tūrisma piedāvājumus un katrs no viņiem bija izcils savā jomā un no katra var aizgūt lietas, kas noder attīstot uzņēmējdarbību Latvijā. Bija sajūta, ka vietējie iedzīvotāji strādā, lai kopīgi nestu Madeiras vārdu pasaulē, kaut vai vienots zīmols, kas rotāja katru produktu, kas ražots Madeirā.
Apmeklējām banānu rūpnīcu, kas ar savu produkciju apgādā visu Portugāli un plāno eksportēt banānus arī citviet Eiropā. Katrs piemājas dārzs, kurā tiek audzētas kaut pāris banānu koki realizē savu produkciju šai rūpnīcai, kurai mazajā salā jau darbojas 3 ražotnes. Ražotnē varēja iepazīties ar pilnu apstrādes ciklu – no saņemšanas no zemnieka, līdz iepakošanai kastē, kas tiek nogādātas noliktavā.
Bija iespēja arī ielūkoties Ruma ražotnē, aplūkots cukurniedru pārstrādes process, kas sevī ietvēra autentiskas iekārtas no cukurniedru apstrādes pirmsākumiem gadsimtus atpakaļ. Katrs ražotājs Madeirā lielāks vai mazāks padomājis par papildu iespēju nopelnīt uzņemot tūristus ražotnēs un tādējādi popularizējot savu darbu un produkciju.
Šis mācību brauciens un komunikācija ar projekta dalībniekiem ir devis motivāciju meklēt iespējas ko piedāvāt tūristiem arī ārpus Latvijas tradicionālās tūrisma sezonas. Uzņēmēji apsver iespēju paplašināties un apvienot nakšņošanas iespējas Nacionālajā parkā ar ēdienu gatavošanas meistarklasēm vai vakariņu baudīšanu dabā vai Pop Up piknikus visneiedomājamākajās vietās. Sarunas ar brauciena dalībniekiem lika novērtēt nesezonas sniegtās priekšrocības, kuras ir jāmācās izmantot.
Neformālā komunikācija šāda veida pasākumos ir nozīmīga, jo izveidojas draudzīgas attiecības un turpinās komunikācija sociālajos tīklos, izveidojas jaunu kontaktu loks, kas dod iespēju salīdzināt savus pakalpojumus ar citiem un ir motivācija konsultēties ar vietējās rīcības grupas speciālistiem par jaunu projektu iespējām. Mācību brauciena dalībnieku vidū jau plānota savstarpēja iepazīšanās ar ilgtspējīga tūrisma idejām un pieredzi abos Latvijas Nacionālo parku reģionos. Tas dod projekta rezultātiem ilgtspējības aspektus un sadarbības iespējas nākotnē.
Mācību brauciens bija lieliska iespēja iepazīt eksotiskās un trauslās Madeiras salas ekosistēmas, kas mijiedarbībā ar cilvēku ietekmi ļauj izprast plašāk globālus dabas aizsardzības izaicinājumus. Mums Latvijā vairāk jālepojas ar savām vērtībām, jo viesiem no tālākām zemēm mēs varam būt aizraujošs ceļojuma galamērķis ar eksotiskām maltītēm vai fantastiska klusuma un dabas baudīšanas iespējām.
Mācību brauciens tika novērtēts kā ļoti lietderīgs un brauciena dalībnieki guva vērtīgas atziņas uzņēmējdarbībai un stimulu meklēt jaunas sadarbības formas VRG teritoriju attīstībai.