Starptautiskā LEADER projekta “ Ilgtspējīga tūrisma attīstības principu ieviešana nacionālo parku/aizsargājamu teritoriju reģionos” ietvaros 2019.gadā no 14. līdz 17. augustam norisinājās pieredzes brauciens pie Igaunijas projekta partneriem, kura laikā tika realizētas arī projekta  mārketinga aktivitātes. Pieredzes brauciens norisinājās Soomaa un Lahemaa Nacionālo parku teritorijās un to tuvumā.

Abu teritoriju vietējās rīcības grupas bija sagatavojušas daudzveidīgu programmu, kuras ietvaros bija iespēja iepazīt interesantus uzņēmējdarbības piemērus un tūrisma saimniecības.

Apmeklētās vietas deva iespēju redzēt un izjust, cik daudzveidīgi ir igauņu partneru piedāvājumi, piemēram, iespējas pārnakšņot, baudīt ekoloģisku produktu maltīti, gan doties pārgājienos ar kājām, izbraukt pašiem maršrutu ar laivu un iepazīt vietu, vizinoties zirga pajūgā, gan iepazīt vēstures notikumus, baudīt folkloru, u.c.

Papildus Igaunijas pieredzei bija vērtīgi iepazīties ar CRLP teritorijā strādājošiem uzņēmējiem un viņu piedāvājumiem, jo ikdienas rutīna nedod daudz iespēju apzināt visu teritoriju. Ir labi salīdzināt mūsu piedāvājumus ar igauņu tūrisma piedāvājumiem, kā arī noderīgi bija apskatīt izstādi par Jūras piekrasti Lahemaa NP apmeklētāju centrā Palmses muižā. Idejas noderēs izstāžu un ekspozīciju veidošanā, kā arī vizuālo reklāmas materiālu  gatavošanā.

Iepriecināja zinošie vietējie gidi ar ļoti labām angļu vai krievu valodas zināšanām. Lieliskās gida vadītās ekskursijas rosināja domu par papildus piedāvājumu veidošanu apmeklētājiem vasaras sezonā pie mums Cēsu pusē, kopīgu došanos dabā, lai iepazītu, sajustu un saplūktu augus, gatavotu slotiņas, ko izmantot pirts rituālos.

Nakšņošanas vietā patīkami pārsteidza īpaši laipnā viesu uzņemšana, skaisti iekopta viesu mājas apkārtne un gaumīgas un ērtas istabiņas. Programmā bija iekļauti dažādi izklaides un aktīvās atpūtas elementi: vizināšanās ar  skaitiem  zirgu pajūgiem, laivu brauciens pa upi, pastaiga pa purva dabas taku. Patika, ka piedāvājumā  bija arī kultūras programma ar dejām un mūziku un Igauņu folkloras grupas priekšnesumi. Tika demonstrēta igauņu tradicionālā virtuve, ēdienkartē bija iekļauti vietējie produkti un tos gatavoja un pasniedza mājražotāji paši.

Unikāls industriālā mantojuma apskates objekts veidojas vēsturiskās Hara zemūdeņu bāzes, jeb ostas teritorijā. Pateicoties aktīvu uzņēmēju iniciatīvai un piesaistītam projektu finansējumam tur mērķtiecīgi attīstās jauns tūrisma piedāvājums.

Pasākuma laikā bija iespēja pastāstīt par mūsu atpūtas iespējām novados, un daudziem radās liela interese braukt ciemos! Dalībnieki no Igaunijas, Francijas pārstāvis un portugāļu kolēģi bija ļoti ieinteresēti par Latviju, un solīja, ka brauks apskatīties. Ceru, ka tieši šī  reklamēšana un uzdāvinātie infomateriāli  viņus atvedīs uz Latviju.

 

Dažas dalībnieku atziņas:

`Šādi pieredzes pasākumi palīdz gan savas radošās un profesionālās attīstības veicināšanai, gan arī palīdz rast sadarbības iespējas, kā arī vienkārši iegūt jaunus kontaktus un draugus.

`Dalība pasākumā ne vien bagātina personīgo pieredzi, bet arī dod iespēju reklamēt sevis pārstāvēto organizāciju, kas savukārt nodrošina tūrisma plūsmu un attīstību teritorijā.

`Projekta vadošā partnera marketinga aktivitāšu plāns izcili parādīja, ka ļoti praktiskas rīcības, marķēti vietējo mājražotāju izstrādājumi un vietejās kultūras programma, var dot labākus rezultātus, kā drukātie vai audiovizuālie reklāmas materiāli.

 

Mācību braucienā no “Cēsu rajona lauku partnerības” un  Ziemeļkurzemes VRG piedalījās  11 dalībnieki – aktīvie uzņēmēji  un tūrismā nodarbinātie, kas vēlas pilnveidot savu biznesu vai dot ieguldījumu ilgtspējīga tūrisma attīstībā.

Pieredzes brauciena Cēsu puses dalībnieki atzīst, ka projekta ietvaros gūtās idejas un pieredze būs vērtīga Cēsu rajona lauku partnerības teritorijas ilgtspējīga tūrisma piedāvājuma attīstībai.